Asp.Net

Published on Ağustos 14th, 2008 | by Erkan Hacıoğlu

2

ASP.NET : Failed to access IIS metabase

Selamlar

ASP.NET ile uygulama geliştiriyorsanız ve IIS ‘i bilgisayarınıza Visual Studio‘dan sonra yüklediyseniz aşağıdaki hata ile karşılaşmanız muhtemeldir. (En azından ben karşılaştım :))

Hata mesajı : System.Web.Hosting.HostingEnvironmentException: Failed to access IIS metabase. The process account used to run ASP.NET must have read access to the IIS metabase (e.g. IIS://servername/W3SVC). For information on modifying metabase permissions, please see http://support.microsoft.com/?kbid=267904

Problemin olası sebebleri :
1) Bilgisayarınızda ASP.NET userı kayıtlı olmayabilir.
Çözüm : Start – Programs – Microsoft Visual Studio 2005 – Visual Studio Tools – Visual Studio 2005 Command Prompt bölümünde aspnet_regiis -i yazıp Enter tuşuna basarak ASP.NET userını bilgisayarımıza register edebiliriz.

2) Mevcut ASP.NET userınız gerekli yetkilere sahip olmayabilir.
Çözüm : Start – Programs – Microsoft Visual Studio 2005 – Visual Studio Tools – Visual Studio 2005 Command Prompt bölümünde aspnet_regiis -ga ASP.NET yazıp Enter tuşuna basarak ASP.NET userına gerekli yetkileri verebilirsiniz.

İşinize yaraması dileğiyle


About the Author

Kodlama dünyasına 2001 yılında adım atıp bir daha bu dünyadan çıkamayan, internetin oksijen, ekmek, su gibi olduğunu düşünen bir insan...2 Responses to ASP.NET : Failed to access IIS metabase

  1. Esra says:

    Gerçekten işime yaradı,teşekkürler

  2. Admin says:

    Faydalı olmasu beni mutlu eder 🙂

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top ↑