Featured maestropanel

Published on Aralık 1st, 2011 | by Erkan Hacıoğlu

0

İlk Türk Hosting Kontrol Paneli MaestroPanel

Sevgili arkadaşım Oğuzhan Yılmaz‘ ın geliştirdiği MaestroPanel, webhosting firmaları için geliştirilen İlk Türk Hosting Kontrol Paneli olma özelliğini taşımaktadır.

Kendisi ile Hostbul.net tarafından yapılan röportajı aşağıda yayınlıyorum. Türk uygulama geliştiricilere destek verilmesi adına Maestro Panel’i takip etmenizi ve denemenizi öneririm.

Maestro Panel’den ve genel özelliklerinden kısaca bahseder misiniz?

MaestroPanel’in dağıtık yapıda çalışabilmesi, yatay olarakbüyüyebilmesi ve Internet üzerindeki cloud servislerle entegre olabilmesini başlıca  özellikler olarak sıralayabiliriz. Bildiğiniz gibi genelde hosting firmalarının çeşitli amaçlar için işlettiği bir çok sunucusu bulunur MaestroPanel’i bu  değişik amaçlarla kullanılan sunucuların yönetimini tek bir merkezden optimum seviyede gerçekleştirmenizi sağlayabilecek şekilde tasarladık.  Böylece hosting firmalarının zamandan, iş gücünden tasarruf etmelerini amaçlıyoruz.

Bu paneli geliştirmeye nasıl karar verdiniz?

Geçmişte bir çok hosting firmasında görev aldım. Geliştirdiğim projelerde yoğun olarak şu anda piyasada bulunan control panelleri kullandık fakat bu paneller firmanın ihtiyacını kısmen karşılıyordu.

Tasarladığımız yapılarda daha dinamik ve daha esnek olmak istiyorsak seçtiğimiz kontrol panelin bir çok yerini modifiye etmek, patchlemek zorunda kalıyorduk sonuçta yaptığımız standartları bozmak, yönetimi zorlaştırmaktı ama başka çaremiz de yoktu. Bu da stabilite sorunlarına yol açıyor ve müşterilerin memnuniyetsizliğine kadar gidebiliyordu. Ayrıca geliştirme sürecimiz uzuyor hosting firmasınada zaman ve maliyet olarak geri dönüyordu.

Bunun üzerine esnek, modüler ve diğer sistemlerle entegrasyonu kolay bir control panel geliştirme fikri ortaya çıktı. Amacımız hosting firmasının control panele uymasını değil, control panelin firmaya uymasını sağlamak olacaktı.

Geliştirmekte olduğunuz panelin, diğer mevcut kontrol panellerinden farkı nedir?

MaestroPanel’i ben “Yeni Nesil Web Hosting Control Panel” olarak tanımlıyorum. Günümüz şartlarına uygun, Internet üzerindeki cloud sistemlerle entegre olabilen ve o servisleri son kullanıcıya kullandırtabilen, modüler bir yapısı var. Bu özellikler diğer panellerden ayrılmasını sağlıyor.

Farklılaştığı diğer bir nokta ise hosting paketi seviyesinde birden fazla sunucuda hizmet verebiliyor olması. Yani bir hosting paketini farklı lokasyondaki sunucular üzerinde çalıştırabilir ve her sunucuya biçtiğiniz role göre yönetilmesini sağlayabilirsiniz.

Ek olarak hoster’ın Türkçe destek ve monitoring hizmeti alma şansı ve panel üzerinde isteğe özel mofikasyon yapma şansıda bulunuyor.

Nasil bir lisans modeli ve fiyatlandırma stratejisi uygulamayı düşünüyorsunuz?

Fiyatlanrıdma ve lisans modelini elimizden geldiğince serbes ve basit tutmaya çalıştık. Lisanslama modelimizi agent bazlı tasarladık; yani sunucu başına bir lisanslama modelimiz var. Bu lisanslama modelimizde domain veya müşteri limiti bulunmuyor; yani bir sunucu için lisans aldığınızda kullanım anlamında hosting firmasının herhangi bir limit endişesi kalmıyor.

Lisans fiyatları ile ilgili çalışmalarımız sürüyor, şu anda bir rakam netleştiremedik, ilk sürüm ile birlikte kesin rakamı belirleyeceğiz.

Şu anda paneli kullanan firmalar var mı?

Sistem henüz beta seviyesinde olduğu production ortamına alınmasını tavsiye etmiyoruz; fakat, 2 firma müşterilerine test amaçlı kullandırtıyor ve bize feedback gönderiyorlar. Birlikte testler gerçekleştirdiğimiz ve bize destek olan netdirekt.com.tr, webacik.com, vargonen.com firmaları ile de çalışmalarımızı yürütüyoruz.

Webrazzi’de okudugumuz kadarıyla early stage bir yatırım almışsınız; bu, Türk girişimlerinde çok sık rastlanılmayan bir durum. Projeniz için yatırımcı bulmak zor oldu mu?

Esasen geç oldu ama güç olmadı. MaestroPanel için 2007’den beri bir fonlama arayışım vardı. Ne yazik ki sektörü bilen ve hali hazırda içinde olan kişilerden destek bulamadım. Genelde Plesk, cPanel varken ne gerek var tarzında yaklaşıyorlardı projeye. Daha sonra sektör dışından bir melek yatırımcı ile yani Sinan BORA ile bir e-ticaret projesinde tanıştık, projemi anlatma fırsatım oldu. Özellikle niş bir alan olması, rakiplerin azlığı ve ürünün getirdiği yenilikleri beğendiler ve yatırım yapmaya karar verdiler.

Maestro Panel’in gelişimi ne yöne doğru olacak? Gelecek planlarınızdan bahseder misiniz?

Şu anda tamamen ilk sürümü çıkarmaya odaklandık ve ardından yazılım desteklerimizi arttırmak için çalışmalara başlayacağız. Bir hoster’ın kullanabileceği tüm yazılım ve servisleri MaestroPanel’in içine entegre etmeyi düşünüyoruz. Kısa vadede gelişim planımız bu şekilde.

Esasen MaestroPanel ile kısıtlı kalmayacağız Hosted Exchange için bir ürünümüz, Vmware, Xen ve Hyper-V manage edebilen bir ürünümüzde çalışmalarını sürdürüyoruz bu çalışmalarımızıda ileriki zamanlarda paylaşacağız. Uzun vadedeki stratejimizi ise hosted verilebilcek tüm hizmetler için arayüz geliştirmek ve bunu hosting servis sağlayıcılarının kullanımına sunmak olarak belirledik diyebilirim.

Panelinizi beta sürümünü firmalar kullanmaya başlamak için ne yapmalı?

Beta 1 için başlatığımız programımızın kontenjanı doldu. Şu anda Beta 2 üzerinde çalışıyoruz ve yakın zamanda duyurusunu yapacağız. Beta 2 programımıza katılmak için maestropanel.com web sitemizdeki formu doldurabilirler. Gelişmeleri takip etmek için yine sitemiz üzerinden haber bültenimize e-posta adreslerini bırakabilirler.

Ek olarak http://twitter.com/maestropanel ve http://blog.maestropanel.com adreslerinden’de projemizi takip edip bilgi sahibi olabilmeleri mümkün.

Oğuzhan Bey’e verdiği detaylı cevaplar için teşekkür ediyor ve projesinde başarılar diliyoruz.

Maestro Panel için detayları bulabileceğiniz adresler ;

Website : http://www.maestropanel.com/

Facebook : https://www.facebook.com/maestropanel

Twitter : @maestropanel

Blog : 

Kaynak : http://www.hostbul.net/makale/51/ilk-turk-hosting-kontrol-paneli-maestropanelin-gelistiricisi-ile-konustuk/

Tags: , , ,


About the Author

Kodlama dünyasına 2001 yılında adım atıp bir daha bu dünyadan çıkamayan, internetin oksijen, ekmek, su gibi olduğunu düşünen bir insan…



Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top ↑