Fundamentals of Management Information Systems E-ticaret Gelir Modelleri

Published on Kasım 13th, 2016 | by Erkan Hacıoğlu

0

E-ticaret ‘te Gelir Modelleri

E-ticaret Gelir Modelleri hakkında kısa bir yazı yazmak istedim.

Üyelik Modeli

Genellikle eğitim ve bilgi içerikli sitelerde içeriğin bir kısmı (bir kaç yazı veya anlatım) ücretsiz olarak verilir. Edinilen bilgiden memnun olan üye artık abonelik yaparak günlük / aylık / yıllık veya içerik başına ücret ödeyerek daha kapsamlı içeriklerden faydalanır.

Avantaj : Üyeliğin başlangıcında belli bir süre veya içeriğe sahip olarak başlayıp alınan ürün/hizmet test edilebilir konumdadır. İstenilen abonelik modeli kullanılarak içeriklere sahip olabilirsiniz.

Dezavantaj : Abone olan kişinin aboneliğini iptal etmedeki zorluklar çevresindeki kişilere olumsuz bildirim vermesi, ilk alınan hizmet / ürün ile sonradan edinilen hizmetin aynı olmaması nedeniyle müşteri memnuniyetsizliği oluşabilir.

Satış Modeli

Direkt satış yapan siteler bunlara örnek olarak verilebilir. Teknosa, Yamaha, Collezione, Arnica vb… siteler direkt olarak kendi ürünlerini e-ticaret yoluyla satmaktadır.

Avantaj : Markanın resmi satış kanalı olması insanlarda güven uyandırır. Diğer satışlara göre arada farklı bir bayi/kişi olmaması nedeniye marka ile temasta olursunuz.

Dezavantaj : İlk baştaki maliyetlerin yüksek olmasıdır. E-ticaret işlerini yönetecek personel ihtiyacının olması, sadece kendi markalarına ait ürünlerin olması, stok tutma riski, kargo ve lojistik maliyetleri, online satışa yönelik reklam/kampanya bütçeleri vb… nedenlerden dolayı bu modelin riski de fazladır.

Komisyon Modeli

GittiGidiyor, AliExpress vb… siteler kendilerine ait olmayan ürünleri bir ortamda toplayarak daha geniş bir kitleye ulaşmaktadır.

Avantaj : Tek bir yerden çok çeşitli ürünlere ulaşılabilir. 3Dsecure gibi altyapılarla işlem yapılarak güvende olmanızı sağlar. Hizmet kalitelerinin yüksek tutma çabaları, müşteri ilişkileri sayesinde her zaman erişilebilecek konumda olmaları, yapılan işlemlerde paranızın bir süre aracı olan bu sitelerde kalması nedeniyle oluşabilecek sorunlarda geri iade alabilme opsiyonunuzun olması avantajlardan bazılarıdır.

Dezavantaj : Tedarikçilerden kaynaklı sorunlar nedeniyle yaşanan gecikmeler, ürünlerin aracı sitenin kontrolünde olmaması nedeniyle düşük kaliteli ürünlerin müşteriye gönderilmesi, yaşanan anlaşmazlıklarda müşteri tarafında durulmaması olabilecek dezavantajlardır.

Reklam Modeli

Kaliteli ve yüksek ziyaret sayılarına sahip sitelerin farklı firmalara ait banner / linklerini kendi sitelerine yerleştirmeleri neticesinde para kazanmaları reklam modelinin temel yapısını oluşturur.

Avantaj : Kaliteli içeriklere sahip olmanız kaliteli ve büyük şirketlerden reklamlar alabilmenizi sağlamaktadır. Bu da gelirinizin daha yüksek olmasını sağlamaktadır. Reklam network’leri ile işbirliği yaparak (kazancın belli bir oranını onlara bırakarak) reklam aramak zorunda kalmazsınız. Sizin yerinize birçok şirketle anlaşırlar ve siz sadece reklam kodunu sitenize eklemekle mesulsünüz.

Dezavantaj : Reklam network’leri üzerinden aldığınız reklamlar içerisinde yayınlamak istemediğiniz türlerde reklamlar da sitenizde görüntülenebilir. Güvenilir bir reklam network’ü ile çalışmıyorsanız paranızı zamanında veya hiç alamayabilirsiniz.

Satış Ortaklığı Modeli

Online satış yapan sitelere ait ürünlerin linklerini kendi siteniz içerisine yerleştirmeniz ve ziyaretçilerinizin bu linkleri tıklayarak ürünleri satın almasından sonra sizin komisyon kazanmanızdır.

Avantaj : Herhangi bir stok ve ürün bulundurma, lojistik / kargo maliyetlerine katlanmak zorunda değilsiniz, e-ticaret için bir personeliniz olmasına gerek yok, ürünlerin kalitesinden sorumlu değilsiniz.

Dezavantaj : Komisyon oranlarının düşük olması nedeniyle çok satış yaptırmanız gerekmektedir. Normal e-ticarette kar direkt olarak size kalırken bu modelde değişken oranlarda komisyon almaktasınız. Yüksek komisyonlu ürünleri tercih edip satış yapılabilmesi için doğru içerik ve konumlandırmalar yapmanız gerekmektedir.

Tags: ,


About the Author

Kodlama dünyasına 2001 yılında adım atıp bir daha bu dünyadan çıkamayan, internetin oksijen, ekmek, su gibi olduğunu düşünen bir insan…Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top ↑