Fundamentals of Management Information Systems tazedirekt-com

Published on Ekim 24th, 2016 | by Erkan Hacıoğlu

0

E-Ticarette Başarılı ve Başarısız Olan Firmalar

E-Ticarette Başarılı olmak her zaman büyük yatırımla olmuyor.

Bu yazımda sizlere e-ticarette başarılı ve başarısız olan girişimlerden bahsetmeye çalışacağım.

E-Ticarette Başarılı Olan Firma : Morhipo.com

morhipo-com

Firmanın sitesinden aldığımda bilgi şu şekilde. “2011’de Boyner Holding çatısı altında kurulduk. Türkiye’de bir ilke imza atarak yeni sezon ürünleri ve çok avantajlı kampanyaları tek bir sitede topladık. Yeni Sezon Bölümü’nde mağazalarla aynı zamanda binlerce seçkin markaların ürünlerini sunarken, Özel İndirim Kulübü’nde %90’a varan indirimlerle kaçırılmayacak kampanyaları, üyelerimizle buluşturuyoruz. Müşterilerimize kadın, erkek, ayakkabı-çanta, çocuk, ev&yaşam kategorilerinde çok özel ürünler sunuyoruz. Her zevke ve bütçeye uygun ürün çeşitliliği, yüksek indirim oranlarıyla üyelerimize ayrıcalıklarla dolu bir alışveriş deneyimi yaşatıyoruz.”

Bana göre firmanın başarılı olmasındaki en önemli etmenlerden bir tanesi Boyner Holding desteği ile kurulmuş olması. Şüphesiz tedarik zinciri, rekabet ve lojistik anlamında Holding’in büyük desteğini kullanma şansına sahip. Ayrıca “Koşulsuz Müşteri Mutluluğu”, “Zamanında teslim”, “Yeni Sezon ve Özel İndirimler” ve “İade kolaylığı” ile birlikte başarısını daha ileri noktaya getirmesinde faydalı olmuştur.

Hızlı Büyüyen Ancak Başarısız Olan Firma : TazeDirekt.com

tazedirekt-com

2014 Aralık ‘ta kurulan ve 2016 Şubat ‘ta kapatılan, Hasan Aslanoba’nın çok güzel bir fikir ile hayata geçirdiği ve kısa zamanda “Love Brand” olan TazeDirekt maalesef ki “Operasyonel Zorluklar” ve “Maliyetler” nedeniyle kapanmak zorunda kaldı. Arkasında girişimçilik dünyasının en önemli yatırımcılarından Hasan Aslanoba olmasına rağmen giderlerin tahmin edilenden çok daha fazla olması bu güzel fikrin sonlanmasına neden oldu. Aynı zamanda gıda sektörünün en büyük zorluklarından biri olan ürünlerin çürümesi, yenmeyecek düzeye gelmesi durumuyla da karşı karşıya kaldı TazeDirekt.

migros-tazedirekt

Şu sıralar TazeDirekt’in Migros’a satışı konuşuluyor. Aslanoba Capital ‘in TazeDirekt ‘i elden çıkarması üzücü olsa da bu fikrin arkasına Anadolu Holding ‘in Migros markasıyla sahip çıkması sevindirici bir gelişme. Türkiye’de bu tarzda girişimlerin ve yeni fikirlerin desteklenmesi yeni fikirleri olan girişimcilere cesaret verecektir.

Tags: , , , ,


About the Author

Kodlama dünyasına 2001 yılında adım atıp bir daha bu dünyadan çıkamayan, internetin oksijen, ekmek, su gibi olduğunu düşünen bir insan…Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top ↑