Register etmek istediğiniz dll dosyasını Windows d..." /> DLL dosyaları nasıl register edilir? – Erkan Hacıoğlu | Microsoft.Net & Blackberry Developer


Programlama Dışı no image

Published on Haziran 2nd, 2009 | by Erkan Hacıoğlu

4

DLL dosyaları nasıl register edilir?

Register etmek istediğiniz dll dosyasını Windows dizini içerisinde bulunan system32 klasörüne kopyalayın (Örn : C:\Windows\System32)

Başlat (Start) menüsünden Çalıştır'a (Run) girin.

Cmd yazıp Enter'a basın.

Açılan DOS komut isteminde regsvr32 dosya_ismi.dll yazıp Enter'a basıyoruz. Ekrana dll dosyasının register edildiğine dair bir uyarı ekranı gelecektir.

Dikkat : Yukarıda dosya_ismi.dll yazdığım bölüme register etmek istediğiniz dll dosyasının adını yazmanız gerekmektedir.


About the Author

Kodlama dünyasına 2001 yılında adım atıp bir daha bu dünyadan çıkamayan, internetin oksijen, ekmek, su gibi olduğunu düşünen bir insan...4 Responses to DLL dosyaları nasıl register edilir?

 1. Elif YAZICI says:

  merhaba windows 7 lerde sanırım visual studio 2015 kullanımında genel bir problem ama forumlarda uygun bir çözüm bulamadım. Kod çalıştır dediğimde ucrtbased.dll dosyası bulunamadığından işlem gerçekleştirilemiyor diyor bunun için direk ucrtbased.dll diye bir uygulama uzantısı indirip dediğiniz gibi register ettim yine olmadı yardımcı olursanız çok sevinirim.

  • Merhaba,

   Windows 7 ‘lerde Service Pack 1 yüklü olmak zorunda. SP1 ‘in yüklü olup olmadığını kontrol edebilir misiniz? eğer sorun devam edersen Visual Studio 2015 ‘i kaldırıp tekrar kurmanızı öneririm.

 2. fuat says:

  Merhaba, kurumsal bir firmanın web sayfasının .net cs dosylarını dll hale getirmişler. Şimdi onun üzerinde değişiklik yapmam gerekiyor. Bunun için reflector programını kullandım ve kodları görebiliyorum. Ancak üzerinde değişiklik yapamıyorum. Bu değişikliği nasıl yapabilirim

  • Merhaba,

   Dll dosyaları üzerinde değişiklik yapamazsınız. Söylediğiniz gibi reflector ile kodları görebiliyorsanız o kodları override edecek şekilde yeni bir dll oluşturup sitenin referans dll’i olarak yeni oluşturduğunuzu kullanmalısınız.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top ↑